Pierwsza podróż samolotem

Pierwsza podróż samolotem wywołuje wielkie emocje nie tylko u dziecka, ale przede wszystkim u rodziców. Warto przemyśleć to wcześniej i przygotować siebie i dziecko na ten moment. Kwestie organizacyjne uzależnione są w dużej mierze od wieku dziecka. Bobas raczej nie będzie miał świadomości, co się z nim dzieje i optymalnie byłoby gdyby dziecko spało podczas lotu a na moment startu i lądowania przypadła czas jego karmienia. Natomiast już kilkulatka można przygotować, przeprowadzając z nim odpowiednią rozmowę i wyjaśniając mu wiele rzeczy.

Jak podróżować z dziećmi?

Podróżowanie z dzieckiem może być komfortowe i przyjemne pod warunkiem, że dobrze się do tego przygotujemy.

Przed pierwszą podróżą samolotem, dobrze jest zapoznać dziecko z innymi rodzajami środków transportu. Warto wybrać się na wycieczkę metrem czy tramwajem, aby maluch oswoił się z obecnością obcych ludzi i zasadami panującymi w środkach komunikacji zbiorowej. Świetnym pomysłem jest też rodzinna wycieczka na lotnisko, tam dziecko będzie mogło poobserwować samoloty.

Ważne jest też by opowiedzieć dziecku jak będzie wyglądał lot i jego poszczególne etapy. Warto zainteresować dziecko przebiegiem trasy lotu, który można obserwować w wielu maszynach.

Dziecko w samolocie i na lotnisku

Rodzic musi zadbać, aby czas oczekiwania na samolot nie był katorgą dla dziecka i współpasażerów, w tym celu można pokazać dziecku taras widokowy, ale też przygotować sobie wcześniej różne gry czy bajeczki umilające czas oczekiwania.

Natomiast na pokładzie samolotu o ile istnieje taka możliwość warto wybrać miejsca z przodu, aby zapewnić sobie miejsce na fotelik czy przestrzeń dla kręcącego się dziecka. Dobrym pomysłem jest też ubranie dziecka na cebulkę, ponieważ na pokładzie większości samolotów jest chłodno. Niektóre linie oferują koce dla podróżnych jednak nie wszystkie.

Dwa szczególnie newralgiczne momenty podczas podróży samolotem to oczywiście start i lądowanie, w ich trakcie dorośli odczuwają dyskomfort a co dopiero małe dzieci. Zatkane uszy przez szybko zmieniające się ciśnienie, plus stres wywołany podróżą i emocje jej towarzyszące mogą wywołać płacz czy nawet histerię u dziecka. Sytuacją wymarzoną jest, gdy uda nam się w tym czasie uśpić dziecko, jednak, jeśli nam się to nie uda warto dać dziecku lizaka, czy cukierka do ssania albo sok do picia, aby zniwelować te przykre odczucia.

Niemowlęta, co do zasady nie powinny latać samolotami do momentu skończenia 3 miesiąca życia, ze względu na to, że ich układ krążenia i oddechowy są zbyt słabo rozwinięte. Natomiast po ukończeniu 3 miesiąca dobrze jest karmić dziecko podczas startu i lądowania, aby zminimalizować u niego uczucie dyskomfortu.