Jak umilić dziecku długą podróż samochodem?

Każdy, kto chociaż raz w życiu wybrał się z dzieckiem w dłuższą podróż samochodem, na własnej skórze przekonał się o tym, że niespodzianki i dziecięce humory trzeba wliczyć w koszta takiego wyjazdu. Nie można dziwić się maluchom, że kilkugodzinna podróż samochodem jest dla nich męcząca – można za to pomyśleć, w jaki sposób dziecku urozmaicić ten czas.

Walka z chorobą lokomocyjną

Nudności i dziecięce wymioty to zmora sporej grupy podróżujących autem rodziców. Jeżeli dziecko wykazuje jakiekolwiek objawy choroby lokomocyjnej, to należy je zabezpieczyć w odpowiedni sposób jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Obecnie na rynku farmaceutycznym można znaleźć wiele specyfików, które zniwelują dolegliwości nie otępiając przy tym malucha.

Zabawy i gry podczas jazdy

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak podróżować z dzieckiem. Kierowca podczas jazdy powinien być oczywiście skupiony przede wszystkim na drodze, jednak jeżeli w samochodzie znajduje się poza dzieckiem jeszcze inny pasażer, to właśnie na niego powinien spaść obowiązek umilenia podróży maluchowi. Można w tym celu wykorzystać gry podróżne, które są do kupienia w większości sklepów z zabawkami. Jeżeli jednak nie ma się takiej gry, wówczas należy uruchomić własną kreatywność. Doskonale sprawdzają się stare sposoby – można zagrać z dzieckiem w odgadywanie marek przejeżdżających samochodów lub też rozwijać skróty rejestracji mijanych aut odgadując, z jakiego miasta czy też województwa pochodzą. Przy nieco starszych dzieciach sprawdzi się też nauka pilotażu – warto dać dziecku mapę i poprosić, by śledziło trasę przejazdu, sprawdzając czy jest ona właściwa.

Zabawki interaktywne

W dzisiejszym świecie doskonałym zapychaczem czasu są wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne. Na czas jazdy można puścić maluchowi bajkę na tablecie, wówczas dziecko w samochodzie nie będzie się nudzić. Oczywiście nie należy przesadzać – jeżeli podróż trwa cały dzień, to czas spędzony w aucie należy także urozmaicać na inne sposoby.

Częste przerwy w drodze

Osoba dorosła jest w stanie bez większego problemu spędzić w samochodzie kilka godzin bez konieczności robienia sobie przerwy w podróży. W przypadku małych dzieci sytuacja wygląda jednak nieco inaczej. Postoje są wręcz obowiązkowe. Maluch przynajmniej raz na godzinę czy dwie powinien mieć możliwość rozprostowania nóg i zaczerpnięcia świeżego powietrza – wówczas jest szansa na to, że podczas dalszej drogi zapadnie w spokojny sen. Taka podróż samochodem z dzieckiem będzie czystą przyjemnością.