Wakacje z dziećmi w Polsce

Wakacje w Polsce – jak uszczęśliwić wszystkich?

Podróżując po naszym rodzinnym kraju w gronie dorosłych przyjaciół, możemy sobie pozwolić na podejmowanie wielu spontanicznych decyzji. Jednak, kiedy zabieramy ze sobą nasze pociechy, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Wakacje z dziećmi w Polsce powinny być starannie zaplanowane – w innym wypadku, zamiast wypoczywać będziemy skazani na wynajdywanie zajęć najmłodszym uczestnikom wycieczki. Jak przygotować się do wyjazdu z nieletnimi? Co wziąć pod uwagę?

Podstawowa kwestia – wiek dzieci

Bardzo wiele zależy od tego, ile nasze pociechy mają lat. Atrakcje dla dzieci w wieku przedszkolnym mogą być mało interesujące dla uczniów szkół podstawowych. Aczkolwiek jest też kilka uniwersalnych zasad, które sprawdzają się zarówno w przypadku maluchów, jak i nieco starszych łobuziaków. Rzućmy na nie okiem.

Reguła pierwsza – pustkowia nie są dla nas!

Jeżeli chcemy spokoju, nie wybierajmy miejsc, w których mielibyśmy spokój jadąc tam bez dzieci. Nasze pociechy potrzebują nieustannej uwagi, a bez odpowiednich rekwizytów zwykle nie potrafią się sobą zająć. Dlatego musimy nastawić się na to, że jeżeli w pobliżu nie znajdą się żadne ciekawe atrakcje dla dzieci, to my zostaniemy główną atrakcją. A przecież jedziemy na wakacjach, żeby odpocząć, czyż nie?

Reguła druga – jedźmy tam, gdzie jest dużo dzieci

Z pewnością oszczędzimy sobie wielu kłopotów, jeżeli poświęcimy czas i spróbujemy znaleźć hotel przyjazny rodzinie. Co kryje się pod tym określeniem? Hotel przyjazny rodzinie ma przede wszystkim wiele udogodnień dla najmłodszych – takich jak małe krzesełka w stołówce, mniejsze łóżka w pokojach, czy też specjalne mini-kluby. Ale trzeba też koniecznie sprawdzić, jak wiele rodzin rzeczywiście spędza wakacje we wspomnianym miejscu. Dlaczego to aż takie ważne? To proste – jeżeli w danym hotelu będzie więcej dzieci, nasze pociechy będą miały z kim się bawić. Ciężko, by maluch miło wspominał wakacje, jeżeli przez cały czas był otoczony przez dorosłych. Oczywiście to nie tak, że z mamą, tatą, babcią i dziadkiem nie można się dobrze bawić. Chodzi o to, że wakacje z dziećmi w Polsce to nie tylko same wczasy, ale też zawieranie nowych znajomości. Zdarza się, że letnie przyjaźnie, które nawiązujemy w dzieciństwie, utrzymują się przez całe nasze życie.

Na koniec – nie zapominajmy o sobie!

Atrakcje dla dzieci to jedno, ale dobrze by było, gdybyśmy, my, dorośli też mieli z wakacji jakąś przyjemność. Jak bardzo byśmy nie kochali naszych synów i córek, czasami po prostu potrzebujemy od nich odpocząć. Dlatego, zanim wybierzemy konkretny hotel, warto sprawdzić, czy są w nim zatrudnione opiekunki dla maluchów. W końcu raz na jakiś czas dobrze jest zainwestować w wieczór „tylko dla siebie”.