z dziećmi w samolocie

Wakacje z dziećmi za granicą – jak to wygląda w praktyce?

Można powiedzieć, że gdy w grę wchodzą wakacje z dziećmi za granicą, wyróżniamy kilka typów rodziców. Jedni nie wyobrażają sobie jakiegokolwiek wyjazdu bez swoich pociech. Drudzy uważają, że wczasy z maluchami nie są prawdziwymi wczasami i „nie po to bierze się urlop, by na czas jego trwania nie odpocząć od absorbującego potomka”. Jest też trzecia grupa, którą można określić mianem „mieszanej” – jeżeli w grę wchodzi wyjazd do jakiegoś miejsca w Polsce, wspomniani rodzice chętnie biorą pociechy ze sobą, jednak na wakacje z dziećmi zagranicą nigdy się nie zdecydują. Czy ich obawy są słuszne? Jakie są plusy i minusy wyjeżdżania z maluchami do ciepłych krajów?

Wygoda na miejscu

Popularność zagranicznych wyjazdów z dziećmi z całą pewnością ma związek z opcją all inclusive, która jest w naszym kraju bardzo częstym wyborem. Nie musimy zaprzątać sobie głowy gotowaniem i dzięki temu możemy poświęcić naszym pociechom więcej czasu. Natomiast, gdy stwierdzimy, że zmęczyła nas zabawa z dzieckiem, znajdziemy dla niego zajęcie niewymagające naszego udziału. W egzotycznym kraju łatwiej nam wykonać taki manewr niż w Polsce – w końcu w Tunezji, czy też na Krecie mamy basen, który, w przeciwieństwie do Bałtyku, zawsze jest ciepły. Maluch może pluskać się w wodzie, podczas gdy my odpoczywamy na leżaku. Hotel przyjazny dzieciom z opcją all inclusive zwykle ma też udogodnienia w postaci zjeżdżalni, placów zabaw oraz specjalnych mini-klubów.

Trudy podróży

Stare dobre powiedzenie mówi „coś za coś”. O ile wakacje z dziećmi za granicą zwykle są fajnym, relaksującym przeżyciem, podróż do miejsca docelowego do najłatwiejszych nie należy. Jeżeli nasze pociechy chodzą do szkoły, to jeszcze pół biedy. Jednak podróż samolotem w towarzystwie malucha w wieku przedszkolnym przez większość rodziców jest wspominana jako prawdziwa katorga. Nie dość, że samemu pada się ze zmęczeniem, to jeszcze trzeba uspokoić niespokojnego malca i z godnością przyjąć niechętne spojrzenia wkurzonych współpasażerów. Z drugiej strony, ktoś powie, że „kilka godzin trudów podróży to dość niska cena za tydzień dobrego wypoczynku”. Poza tym, również pod względem finansowym cena za wakacje z dziećmi zagranicą bywa o wiele atrakcyjniejsza niż cena wczasów w Polsce. Niemal każdy hotel przyjazny dzieciom oferuje zniżki, dzięki którym nasze maluchy muszą mieć opłacone jedynie miejsca w samolocie – całą resztę dostają zupełnie za darmo!