Pierwszy wyjazd na kolonie – co warto wiedzieć?

Wiosną każdego roku swoje oferty letnich obozów przedstawiają kolonijni organizatorzy. Wielu rodziców, którzy do tej pory sami wyjeżdżali na wakacje z dziećmi, staje wówczas przed wielkim dylematem. Czy puścić kilkulatka na pierwsze kolonie? Jak sprawdzić, czy organizator obozu i opiekun do dzieci są kompetentni?

Rozmawiaj z dzieckiem

Pierwszym krokiem jest rozmowa z dzieckiem. Jeśli kilkulatek zdecydowanie nie wyraża zainteresowania taką formą spędzenia wakacji, nie warto go namawiać na siłę. Gdy jednak wykazuje chęć wyjazdu, rodzic musi sprawę dokładnie przemyśleć. Nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy dziecko jest już gotowe na wakacje w Polsce bez obecności nikogo z rodziny. Wszystko zależy tu od jego dojrzałości, charakteru, osobowości. Zdarza się, że 6-latek poradzi sobie znacznie lepiej niż niejeden 10-latek. Trzeba pamiętać, że każdy uczestnik koloni powinien mieć nabyte pewne podstawowe umiejętności, jak samodzielne ubieranie, mycie, pilnowanie swoich rzeczy, a także potrafić komunikować się z dorosłymi i współpracować z rówieśnikami.

Zrób próbę

Dobrą metodą, by przekonać się, czy dziecko jest na odpowiednim etapie i dobrze zniesie rozłąkę z rodzicami, jest zaobserwowanie jego zachowania podczas np. podczas 3-dniowej wycieczki szkolnej czy po prostu wyjazdu z innym dorosłym (bliskimi znajomymi, dziadkami, krewnymi). Jeśli podczas takiego pobytu kiepsko się czuje, jest zamknięte w sobie, płacze, często dzwoni i prosi o powrót do domu – to znak, że być może nie jest jeszcze gotowe na obóz. Wówczas lepiej poczekać do następnego lata, by zaoszczędzić mu, a przy okazji sobie, mnóstwa niepotrzebnego stresu i negatywnych emocji, które mogą zniechęcić go do wyjazdów kolonijnych w przyszłości.

Skontroluj organizatora

Jeśli decyzja o wyjeździe dziecka zostanie już podjęta, należy sprawdzić, czy firma, która organizuje wakacje z dziećmi, działa bez zarzutu. Na szczęście istnieje oficjalna baza organizatorów wypoczynku, która umożliwia kontrolę za pośrednictwem strony www. Informacji w tej sprawie udziela także MEN i odpowiedni kurator oświaty.
Nie można zapomnieć, że bardzo ważną osobą jest również opiekun do dzieci – to właśnie on przez kilkanaście dni będzie niejako zastępował kilkulatkowi mamę i tatę. Warto więc dowiedzieć się, kim jest ta osoba, w jakim jest wieku i czy ma doświadczenie w pracy z maluchami, które wymagają jeszcze sporo troski i uwagi. Opiekun do dzieci musi mieć ukończony kurs wychowawcy kolonijnego. Dobrze również, jeśli będzie posiadał wykształcenie pedagogiczne.
Organizator powinien także udzielić informacji na temat liczby uczestników obozu, przypadającej na każdego opiekuna. Wakacje z dziećmi wymagają dużej uwagi, dlatego ze względu na kwestie bezpieczeństwa wychowawca nie może mieć pod opieką zbyt dużej ilości maluchów.