Jak zorganizować wakacje dla dzieci?

Dla wielu rodziców czas letnich wakacji szkolnych to prawdziwe wyzwanie. Zwłaszcza w przypadku, gdy pociechy są jeszcze na tyle małe, że nie mogą same zostać w domu. Co ma zrobić pracujący rodzic, który nie ma możliwości wzięcia urlopu podczas wakacji? Rozwiązań tej sytuacji jest przynajmniej kilka.

Obozy i kolonie dla dzieci

Obozy i wyjazdy kolonijne to jeden z bardziej popularnych sposobów na zorganizowanie czasu wolnego swoim dzieciom. Podczas takiego wyjazdu maluchy poznają nowe miejsca, przebywają w grupie rówieśników i są pod troskliwą opieką wychowawców. Wydawać by się mogło, że same plusy – niestety pojawia się także spory minus, jakim są koszty takiego wyjazdu. Niestety, nie wszystkich rodziców stać na zorganizowany wyjazd dla ich pociech.

Półkolonie i wakacje w mieście

Coraz więcej lokalnych samorządów wychodzi na przeciw potrzebom pracujących rodziców i organizuje dla maluchów półkolonie i ciekawe zajęcia w miejscu zamieszkania. Podczas warsztatów o różnorodnej tematyce dzieci mogą rozwijać swoje pasje. Najczęściej jednak zajęcia te organizowane są jedynie w niewielkim wymiarze godzin, przez co i tak trzeba zapewnić dziecku opiekę na pozostałą część dnia.

Wakacje u dziadków

Wakacje spędzone u dziadków to chyba najlepsze dostępne rozwiązanie, oczywiście pod warunkiem, że ma się taką możliwość. Zazwyczaj dziadkowie kochają swoje wnuki najbardziej na świecie i staną na przysłowiowej głowie, aby tylko maluchom zapewnić atrakcyjny i spokojny wypoczynek. W najlepszej sytuacji są te dzieci, które mieszkając w mieście posiadają dziadków na wsi. Zmiana otoczenia na dwa miesiące z pewnością będzie miała bardzo korzystny wpływ na ich zdrowie. Ponadto, obcując z naturą dzieci mogą zdobywać nowe umiejętności, a wspomnienia z takich wakacji pozostają na całe życie. Któż z nostalgią nie wspomina sianokosów u dziadków na wsi czy zapachu świeżo pieczonego chleba?

Jak zorganizować dziecku wyjazd do dziadków?

Aby uniknąć sytuacji konfliktowych, trzeba wcześniej ustalić konkretnie z dziadkami, na jaki okres czasu można im pod opiekę powierzyć maluchy. Dla niektórych dzieci może okazać się bowiem, że pełne dwa miesiące rozłąki z rodzicami to będzie zbyt dużo i po pewnym czasie zaczną tęsknić. Warto także zorientować się jakie są w okolicy atrakcje dla najmłodszych – dziadkowie bowiem nie zawsze mają taką wiedzę i z pewnością chętnie skorzystają z podpowiedzi. Pakując dziecko na wyjazd do dziadków nie można zapomnieć o tym, aby do torby wsadzić ulubione książki czy gry planszowe, które jeszcze bardziej urozmaicą pobyt wakacyjny. Wakacje z dziećmi to marzenie wielu rodziców. Niestety warunki nie zawsze pozwalają na wspólne spędzenie tego czasu i w takim przypadku trzeba wykazać się nie lada kreatywnością, aby zapewnić maluchom z jednej strony poczucie bezpieczeństwa i troskliwą opiekę, a z drugiej możliwość aktywnego spędzenia wolnych od nauki tygodni.